Region Blekinge
 

Blekinge deltar på Expo i Shanghai 2010

22 september, 2009

- Genom att delta i världsutställningen tillsammans stärker vi regionens näringsliv, affärsrelationer och underlättar för framtida etableringar, säger Anna-Lena Cederström, regiondirektör på Region Blekinge.
Alla fyra regionerna har idag någon form av samarbete eller utbyte med Kina. Världsutställningen i Shanghai ger goda möjligheter att utveckla befintliga relationer. Det är också en unik möjlighet för nya företag att närma sig den kinesiska marknaden.
Med en gemensam profil med fokus på hållbarhet, presenteras en region som är attraktiv för investeringar, företagsetableringar, affärsutveckling, utbildning, forskning, och turism.

Region Blekinge har redan etablerade partners i Kina genom projektet East-West Transport Corridor II, som bland annat jobbar för att utveckla gröna transportkorridorer i öst-västlig riktning.

I maj 2010 invigs världsutställningen med det övergripande temat "Better City - Better Life". Regionerna deltar i den fasta utställningen i den svenska paviljongen. I oktober 2010 kommer man dessutom att närvara på plats tillsammans med företagare från regionerna. Vid världsutställningen kommer mer än 200 länder och organisationer att delta och arrangörerna beräknar att Expo 2010 kommer att få 70 miljoner besökare. Ca 95 procent av besökarna förväntas komma från Kina.

För att finansiera deltagandet har de fyra regionförbunden ansökt om EU-medel från Regionalfonden.

Fler nyheter

KONTAKT

Region Blekinge, Ronnebygatan 2, 371 32 Karlskrona | Tel 0455 30 50 00 | E-post kansli@regionblekinge.se | Ansvarig utgivare Anna-Lena Cederström