Region Blekinge
 

Region Blekinge får ansvar för nytt, stort projekt

19 juni, 2012

EU har nu gett klartecken för oss att vara lead partner i projektet Trans governance. Projektet handlar om att hitta modeller för hur man på ett samordnat sätt kan styra och påverka implementering av gränsöverskridande projekt på lokal, regional och nationell nivå. Projektet är till viss del en fortsättning på East West Transport Corridor, EXTC II.

Oklarheter och glapp mellan olika beslutsnivåer är inte ett specifikt problem för EU, men man har sett att projekt som omfattar flera länder, s.k. transnationella projekt, brister i samordningen mellan olika nivåer. Brister mellan kommuner och lokala aktörer, regioner och regionala aktörer och nationer och nationella aktörer riskerar att medföra att projekten inte får önskat resultatet när inte alla på olika nivåer i samhället och över gränserna samverkar. Detta gäller inte minst större, gränsöverskridande infrastrukturprojekt.

Trans governance handlar om "flernivåstyrning" eller "multi-level governance"* och kommer att arbeta med transportområdet i Östersjöområdet. Vi har som ansvariga för och delaktiga i stora interregionala transportprojekt gedigna erfarenheter som kommer att användas i det här projektet. Hela projektet kommer att ha en budget på mellan 1,5 till 1,7 miljoner euro. Region Blekinges budget är på 5 miljoner kronor varav 1,25 miljoner är regionala tillväxtmedel. Resten finansieras av EU. Projektet pågår till september 2014

 

*Från Wikipedia:
Multi-level governanceär en
statsvetenskaplig teori som härrör från studier av EU:s politiska processer, i synnerhet arbetet med EU:s strukturfonder . Statsvetarna Liesbet Hooghe och Gary Marks var de som först utvecklade konceptet i början av 1990-talet. Begreppet används både för att beskriva de verkliga politiska processerna (politisk styrning, politisk koordinering med mera) och som ett normativt begrepp (hur processerna borde ske eller hur de inte borde ske). Teorin säger, då den appliceras på EU-nivån, att den politiska styrningen i Europa har förändrats radikalt under senare årtionden. Staterna är fortfarande den viktigaste politiska aktören, men vid EU:s policyprocesser interagerar en mängd olika aktörer från flera olika nivåer.
Fler nyheter

KONTAKT

Region Blekinge, Ronnebygatan 2, 371 32 Karlskrona | Tel 0455 30 50 00 | E-post kansli@regionblekinge.se | Ansvarig utgivare Anna-Lena Cederström